Ubogaceni ojcowizną

Słowo „ojcowizna” pochodzi od słowa „ojciec” i najczęściej kojarzy się z majątkiem jaki dziedziczymy po ojcu lub przodkach i to często w wymiarze czysto materialnym. Ale ojcowizna to coś więcej, to cała tradycja i kultura przekazana nam przez przodów, to historia zbroczona często krwią w obronie ojcowizny, to religia naszych ojców, to cudowne krajobrazy między Bałtykiem a Tatrami. Ojcowizna to źródło naszego życia w jego najpiękniejszych wymiarach.

Doznajemy rozdarcia opuszczając rodzinną chatę, rodzinne krajobrazy. Żegnając rodzinny dom chcemy zabrać ze sobą jak najwięcej ojcowizny. I zabieramy ze sobą najcenniejszą jej część, która jest zamknięta w naszych sercach jak najcenniejszy skarb, którego nikt nam nie może odebrać. Pielęgnujemy tę ojcowiznę w Stanach Zjednoczonych na różne sposoby. Jednym z nich jest doroczna Parada Pułaskiego na 5 Ulicy na Manhattanie, która jest wyrazem naszej dumy i wdzięczni Bogu na naszą polską ojcowiznę. Za nim jednak wyruszymy na Paradę Pułaskiego  przygotowujemy się do  niej przez różnego rodzaju imprezy i bale. Komitety Parad Pułaskiego ciężko pracują, aby jak najokazalej zaprezentować się na 5 Ulicy.

W wigilię Dnia Ojca w parafii św.  Stanislawa BM w Ozone Park NY odbył się Bal Parady Pułaskiego, na którym zaprezentowano nowego Marszałka Parady Pułaskiego tej wspólnoty Andrzeja Kulę oraz Miss Polonii Karolinę Bednarczyk oraz Junior Miss Polonii Gabrielę Bednarczyk. Na imprezie byli obecni trzej Wielcy Marszałkowie Parady Pułaskiego Thomas Duch, Michał Kulawik oraz Sławomir Plata, który w ostanach miesiącach skutecznie organizował obronę naszej ojcowizny, gdy władze Jersey City usiłowały usunąć Pomnik Katyński. Startuje on teraz w wyborach do senatu stanu Nowy Jork. Mamym nadzieję, że po wygraniu wyborów, będzie mógł jeszcze skuteczniej bronić naszej ojcowizny.

Było także szesnastu wcześniejszych marszałków z Ozone Park: Alina Morski, Roman Zawadzki, Stella Domin, Maria i Tadeusz Dworniczakowie, Renata Ochocka, Andrzej Konieczny, Helena Ćwikła, Michał Kulawik, Agata Drzewicki, Alicja i Marek Paszkowscy, Józefa Kula oraz Ewa i Andrzej Andrzejewscy. Były także obecne Miss Polonia z ubiegłych lat oraz przedstawiciele Ligi Morskiej Oddział „Pomorze II” im. św. Jana Pawła II, Towarzystwa Serca Jezus, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny oraz Klubu Sokolnia. Sala była wypełniona po brzegi. Wyśmienite potrawy, wspaniała muzyka w wykonaniu zespołu The Masters, różne atrakcje, między innymi koncert braci Marcina i Antoniego Żarkowskich sprawił, że wszyscy wyśmienicie się bawili.

Nad całością imprezy czuwał Michał Kulawik, prezes Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park, który z Anną Konieczny świetnie prowadził całą imprezę. Oczywiście, ogromne słowa podziękowania należą się Komitetowi Parady Pułaskiego w Ozone Park i wszystkim woluntariuszom, jak też wszystkich uczestnikom. Zakończę słowami marszałka Andrzeja Kuli, który zachęcał do udziału w Paradzie Pułaskiego: „Pokażmy nasz patriotyzm podczas jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, żebyśmy kiedyś nie musieli walczyć o naszą Paradę, tak jak teraz walczymy o nasz pomnik Katyński w Jersey City”.

Kurier Plus