„Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”

Przez długie lata, dłuższe niż czas rozbiorów w polskich kościołach rozbrzmiewały słowa pieśni: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”. Ale to już historia, dzisiaj z radością śpiewamy: „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”. Ta pieśń brzmi ze szczególną mocą na uroczystościach z racji Dnia Niepodległości naszej Ojczyzny. Tak było w ostatnią niedzielę w kościele św. Stanisława BM w Ozone Park na Queensie. Po brzegi wypełniana świątynia tętniła barwami polskości.  Pięknie przygotowana dekoracja, poczty sztandarowe, mundury, stroje ludowe, historyczne mundury, stroje marszałków parady, miss Polonii i zespołu folklorystycznego Krakowiacy z Berlina współgrały z treścią wzruszających pieśni i tekstów patriotycznych, przygotowanych przez chór parafialny, polską szkołę im. św. Siostry Faustyny i zespół Krakowiacy. Ściskał za serce apel poległych przygotowany przez Ligę Morską w Ozone Park.

Po uroczystościach w kościele wszyscy udali do sali pod kościołem, aby obejrzeć piękne i wzruszające tańce zespołu Krakowiacy z Berlina. Radowało się, gdy widzieliśmy, jak polska młodzież z Berlina, tak wzrastająco ukazuje piękno polskiej tradycji i kultury. Oglądaliśmy te występy przy kawie i przepysznych ciastach, które zostały upieczone przez naszych parafian. To było wspaniale świętowanie polskości, co podkreślił główny marszałek Parady Pułaskiego mecenas Sławomir Platta. W słowach skierowanych do zebranych powiedział, jak ważne jest nasze wspólne świętowanie uroczystości polonijnych, niezależnie od naszych sympatii, czy antypatii, bo są ważniejsze sprawy niż nasze widzimisię. A na pytanie, czy będzie startował w wyborach do senatu stanu Nowy Jork, odpowiedział twierdząco. Wierzymy, że będziemy mieć polskiego senatora.

Ta wspaniała uroczystość była możliwa dzięki ofiarnej pracy wielu osób, aby kogoś nie pominąć to tylko ograniczę się do wymienienia państwa Chrostowskich, którzy przygotowali dekorację w kościele oraz gościli kilka dni u siebie w domu dwudziestoosobowy zespół Krakowiacy. Ludziom, którzy organizują takie uroczystości i w nich uczestniczą należą się szczególne wyrazy wdzięczności.

Kurier Kurier Plus