Ogłoszenia parafialne sprzed 100 lat cz.3 

Z rozdziału: Służba boża w kościele św. Krzyża w Maspeth N.Y.

Tymczasowo odprawiane będą w kościele polskim trzy msze św. Co niedzielę I-sza, o godz. w pól do 6-tej, druga o 8 – mej, suma z kazaniem o godzinie 11 przedpołudniem.

Wstęp do kościoła wynosi 10 centów, które obowiązany jest każdy na tacę po ewangelii złożyć.

Nieszpory.

W niedzielę rozpoczynają się nieszpory o godz. 5 – tej po pol. i połączone są z błogosławieństwem Najśw. Sakramentem.

Pierwszy piątek każdego miesiąca poświęcony jest Najśw. Sercu Jezusa, i z tego powodu odśpiewaną zostaje o godz. 8-mej rano msza połączona z wystawieniem Najśw. Sakramentu; wieczór zaś o godz. 7: 30 nieszpory i błogosławieństwo.

W tygodniu.

Msza św. odprawia się codziennie o godz. 8-mej rano, chyba że zapowiedziane zostanie inaczej.

Nabożeństwa szczególnie wzięte.

Adwent: W każdą środę i piątek Droga krzyżowa.

W miesiącu maju codziennie majowe nabożeństwo wieczorem o 7:30.

Nowenna do Ducha św. przed Zielonymi Świątkami z wystawieniem Najśw. Sakramentu i błogosławieństwem o godz. 7: 30 wieczorem

Boże Ciało: Oktawa Bożego Ciała. Nieszpory z wystawieniem Najś. Sakramentu i procesya.

W październiku codziennie o godz. 7.30 wieczór Różaniec, Litania do Matki Bożej i błogosławieństwo Najśw. Sakramentem.

Boże Narodzenie .

W Święto Bożego Narodzenia, pierwsza uroczysta msza św. o godz. 5-tej rano, podczas której komunia, św. Następnie msze św. odprawiane zostaną o godz. 7, 9 i 11, podczas tej ostatniej śpiew chorału z to¬warzyszeniem orkiestry.

Czterdziesto – godzinne nabożeństwo.

Czterdziesto-godzinne nabożeństwo w kościele św. Krzyża, nie ma stale naznaczonego czasu. Postanawia go wyższa władza duchowna. Uroczyste otwarcie nabożeństwo odbywa się w niedzielę o godzinie 11 rano. Przenajświętszy Sakrament wystawiony będzie dla adoracyi przez niedzielę i poniedziałek do godziny 9: 30 wieczór. We wtorek o godz. 7: 30 konkluzya.

Wielki Post (40-to dniowy)

Przez czas trwania postu odprawiają się co niedzielę o godz. 5-tej po południu gorzkie żale, kazanie błogosławieństwo Najśw. Sakramentem.

W piątki droga krzyżowa o godz. 7: 30 wystaw. i błogosławieństwo. W niedzielę palmową, o godzinie 11:00 błogosławieństwo palm, ceremonie i suma.

Wielki Czwartek. 0 godzinie 9-tej msza św. śpiewana z procesyą.

Wielki Piątek. Ceremonie przeznaczone w wielkim tygodniu rano o godzinie 9-tej; wieczór o godzinie 7.30 zakończenie kazań passyjnych i gorzkie żale.

W Wielką Sobotę o godz. 6-tej rano święcenie nowego ognia i wody i ceremonie, po których ksiądz udaje; się na święcenie.

Niedziela Wielkanocna.

Rezurekcya o godz. 5 rano; processya. Msza św. uroczysta z kazaniem. Druga msza św. o godz. 8-ej rano. Summa z kazaniem. Nieszpory jak zwykle o godzinie 5-tej po południu.

Dzień Wszystkich Świętych.

Pierwsza msza św. odprawia się o godz. w pół do 6-tej, summa 1.0-tej, z wystawieniem Najśw. Sakramentu i błogosławieństwo. Wieczór o 7: 30 nieszpory żałobne z kazaniem.

Uwaga. W święta uroczyste i Matki Bożej poświęcenie artykułów religijnych i przyjmowanie do bractwa.

Dnie obowiązujące każdego katolika do wstrzymania się od pracy i bytności na mszy św. są następujące :

1.Nowy Rok,

2.Wniebowzięcie N. Maryi P.

3.Dzieci Wszystkich Świętych

4.Niepokalanie poczęcie N. M. P.

5.Boże Narodzenie.

Z rozdziału: „Uwagi”.

  1. Nie sądź że jesteś członkiem parafii św. Krzyża, jeżeli nie opłaciłeś swojej należytości, która wynosi ($,8) osiem dol. na rok. Dlatego też jeżeli ktoś życzy sobie usług kościoła, czy to wzywając kapłana do chorego, czy ślubu lub chrztu, musi się wykazać książeczką parafialną.
  2. Wszyscy, którzy mają jakiś interes do proboszcza, winni zgłosić się na plebanię po mszy św., w nagłych wypadkach o każdej porze. Jeżeli ktoś zamówił mszę św. żałobną, jeżeli ma się żenić lub chrzcić dziecko, niechaj przyjdzie o swoim czasie i nie zapóźnia się. Wie ka-żdy bardzo dobrze z własnego doświadczenia, jak przyjemną rzeczą jest oczekiwać na kogo gdy się nie ma czasu.
  3. Jeżeli ktoś wie, że jaki niekatolik pragnie być przyjętym do Kocioła katolickiego, i poznać prawdy wiary, niechaj go przyprowadzi na plebanię. Z przyjemnością powitamy takich ludzi.

4.Ponieważ Przenajśw. Sakrament wymaga wielkiego uszanowania, dlatego przyjmując go, zbliż się jak możesz najbliżej do balasków, podłóż serwetkę pod brodę, aby w razie wypadku uchronić Hostyę od upadku na posadzkę. Podnieś głowę, otwórz usta i wystaw język dostatecznie, abyś mógł przyjąć komunię św. bez przeszkody.

  1. Nie dobrze słyszący mogą się spowiadać za poprzedniem porozumieniem się w zakrystyi.
  2. Kancelarya parafialna otwarta od godziny 8-ej do 10- tej rano i od 6-tej do 8-ej po południu.
  3. Wywody można odprawić codziennie po Mszy św., z wyjątkom świąt i niedzieli.
  4. Każdego dnia w roku z wyjątkiem ostatnich trzech dni wielkiego tygodnia usłyszysz głos dzwonu o godzinie 7-ej rano, 12-ej w poł. i o 7-ej wieczorem, wzywający cię do odmówienia „Anioł Pański” na uczcze¬nie Wcielenia twego Boskiego Zbawiciela.
  5. Ponieważ często zdarzają się wypadki, że niektóre osoby przychodzą tylko po to do kościoła, aby ulżyć swoim bliźnim zabierając ich parasole, portmonetki i inne tym podobne ciężary, dlatego poleconą jest rzeczą, aby baczną na te przedmioty zwracać uwagę; nie zostawiać ich w ławkach, ale zabierać ze sobą do konfesjonału.
  6. Nie ulega najmniejszej kwestyi że czytanie złych pism i książek jest rzeczą bardzo szkodliwą i niebezpieczną, szczególniej dla młodszych, szerzą zgorszenie i zepsucie. Dlatego unikać ich należy i wyrzucać od siebie jak zarazę.