Miss Polonia

Przybysz z Polski, który po raz pierwszy znajdzie się w kościele polonijnym w Stanach Zjednoczonych może poczuć się zaskoczony. Ksiądz w ogłoszeniach zaprasza na zabawę, która odbędzie się w dolnych pomieszczeniach kościoła. Co więcej, zaprasza niemal z takim zaangażowaniem jak na rekolekcje wielkopostne. Będzie dobra orkiestra, coś do zjedzenia i wypicia. Jednym słowem zapowiada się wspaniała zabawa. Jeszcze większe zdziwienie ogarnie przybysza, gdy usłyszy, że na tej zabawie będzie wybierana Miss Polonia. Kojarząc z telewizyjnymi pokazami wyboru Miss Polonia czy Miss Universum, trudno nie czuć się zaskoczonym oczekując takich wydarzeń w pomieszczeniach kościelnych i organizowanych pod patronatem parafii. Prawie każda parafia polonijna wybiera swoją Miss Polonia.

Kilka tygodni przed zapowiadaną zabawą zgłaszają się do kancelarii parafialnej młode dziewczęta, przynajmniej w połowie pochodzenia polskiego, aby zadeklarować swój udział w wyborach. Swoje zgłoszenie traktują jako udział w zabawie, a nie jako szczebel w karierze modelki czy jakieś innej. Różne firmy polonijne fundują nagrody. Nagrody mają charakter raczej symboliczny. Wybrana Miss prezentuje parafię na różnych polonijnych imprezach. A najważniejsze prezentuje parafię w dorocznej Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku, jak też na różnego rodzajach festiwalach kultury polskiej. Dziewczęta są oceniane pod względem urody i mądrości. Urodę dziewcząt możemy podziwiać tylko w sukniach wieczorowych, a mądrość w odpowiedziach na zadawane pytania przez jury.

Zebrani na zabawie w napięciu czekają na pojawienie się kandydatek na Miss Polonia. W tak muzyki wychodzą młode i piękne dziewczyny, mając przy boku smukłych młodzieńców w wojskowych mundurach. Często są to kadeci ze szkół wojskowych zapraszani jako partnerzy dla kandydatek. Bywają wśród nich młodzi chłopcy z Polski, którzy na amerykańskich akademiach zdobywają wykształcenie wojskowe. Pięknie prezentują się młode pary. Trudny jest wybór. Każda z kandydatek ma swoich zwolenników, którzy oklaskami i okrzykami chcą pomóc w wyborze, ale głos decydujący ma jury. Już werdykt jest gotowy. Te, które nie wygrały nie są zawiedzione. Traktują te wybory jako polonijna zabawę.W ciągu roku w parafiach odbywają się różnego rodzaju zabawy. Jaki jest sens organizowania ich przez parafię? Parafie polonijne funkcjonują w trochę innych uwarunkowaniach niż parafie w Polsce. W Polsce, bazą parafii jest pewne terytorium, na którym ona funkcjonuje. Parafie polonijne najczęściej mają charakter parafii personalnych. Ściśle biorąc, należą do niej ci, którzy się zapiszą. W kościele jednak widzimy wielu, którzy formalnie nie przynależą do parafii. Najczęściej są tzw. „turyści wakacyjni”, przyjechali oni na wakacje, a wakacje ciągną się latami, i nie są bynajmniej wypoczynkiem. Ci ludzie szukają często oparcia we wspólnocie etnicznej. Odnajdują to w polskiej parafii, gdzie mogą nie tylko zaspokoić swoje potrzeby religijne, ale także spotkać na wspólnej zabawie.

Przy parafiach funkcjonuje wiele stowarzyszeń, które organizują zabawy, aby zdobyć odpowiednie fundusze na swoją działalność. Z takiej zabawy zysk sięga kilku tysięcy dolarów. Jest wsparciem dla działalności tej organizacji jak i też parafii. Tego typu imprezy w niczym nie uszczuplają działalności religijnej, a wręcz przeciwnie – umacniają wspólnotę wiernych.

Tygodnik Niedziela, 1997 r.