„Dobrze, że jesteś”

W ostatnim czasie wielu Polaków wyprowadza się z Greenpointu, mimo to pozostanie on zapewne przez długie lata typowo polską dzielnicą Nowego Jorku. Mieszkając tutaj wystarczy znać tylko język polski, aby w miarę normalnie funkcjonować. Polskość widzimy na każdym kroku. Spacerując po Manhattan Avenue, głównej ulicy Greenpointu wyczuwamy polskość nawet w zapachu. Bo któż nie rozpoznałby polskiej kiełbasy i polskiego chleba. Co krok spotykamy punkty sprzedaży z polskimi produktami. Przed Wielkanocą, w niektórych sklepach tworzą się długie kolejki. Na świątecznym stole nie może zabraknąć polskich wędlin. Swojsko brzmiące, polskie napisy zapraszają do restauracji, agencji, księgarni, sklepów elektronicznych, klubów, kwiaciarni, banków i wielu innych miejsc, gdzie możemy poczuć się, tak jak byśmy nigdy nie opuszczali Kraju nad Wisłą. Oczywiście, w ten pejzaż, bardzo wyraziście wpisują się dwa kościoły polonijne: św. Stanisława Kostki oraz św. Cyryla i Metodego. Na niektórych mszach są one tak przepełnione, że wierni stoją na zewnątrz.

Wróćmy jednak jeszcze na greenpoincką ulicę. Przed sklepami, nie tylko polonijnymi widzimy dziesiątki tytułów polskich i polonijnych gazet o różnej orientacji. Brakuje jednak wśród nich tytułów gazet katolickich, a przecież ponad dziewięćdziesiąt procent polskich mieszkańców Greenpointu, to katolicy. Mam nadzieję, że w przyszłości wśród tych gazet znajdzie się tygodnik katolicki „Niedziela”, którego barwna i sugestywna okładka będzie chwytać wzrok przechodniów, przypominając im najważniejsze wartości życia, których nie możemy zagubić w naszym codziennym zabieganiu. Z pewnością ta droga dystrybucji „Niedzieli” nie jest najważniejsza, chociaż potrzebna.

Tygodnik „Niedziela” możemy nabyć w kościołach. Każdy roztropny duszpasterz polonijny, pamiętając powiedzenie Prymasa Wyszyńskiego, że katolicka gazeta w parafii, to tak jakby dodatkowy wikariusz,  stara się stworzyć warunki, aby w kościele wierni mogli nabyć  „Niedzielę”. Jest ona najważniejszą gazetą wśród bardzo nielicznych polskojęzycznych czasopism religijnych dostępnych w kościele i poza nim. Mamy wprawdzie anglojęzyczny diecezjalny tygodnik „Tablet”, ale bariera językowa sprawia, że Polacy prawie w ogóle go nie czytają. Np. parafia św. Krzyża na Maspeth otrzymuje 100 egzemplarzy, z tego wierni nabywają maksimum 20, i są to w przeważającej mierze parafianie urodzeni w Ameryce.

„Niedziela” w Nowym Jorku ma już swoich stałych czytelników, których grono ciągle się powiększa. Przybywają także nowe parafie, w których można nabyć tygodnik. Należy do nich prowadzona przez ojców franciszkanów parafia św. Wojciecha na Elmhurst. Pojawienie się „Niedzieli” w tym kościele  wiąże się z przybyciem do niej ojca Jerzego Auguścika, które wcześniej pracował 12 lat na misjach w Afryce. Ojciec Jerzy ofiarnie duszpasterzując wśród Polonii zauważył potrzebę katolickiej gazety. Zwrócił się w tej sprawie do państwa Lewandowskich, którzy zajmują się dystrybucją „Niedzieli”. Na pierwszą niedzielę zamówił 20 egzemplarzy. Okazało się, że jest to za mało. Na następną niedzielę miał już 25. Ale też nie wystarczyło. Ojciec Jerzy planuje zamówić 30. Jest to bardzo dużo, zważywszy, że na polską mszę św. niedzielną uczęszcza około 300 osób. Jedna „Niedziela” na 10 osób. Niezły wynik. Tylko pozazdrościć.

W ostatnim czasie Tygodnik „Niedziela” pojawił się  księgarni „Polonia” na Greenpoincie (882 Manhattan Avenue). Właścicielka Beata Chrostowska mówi, że na początek zamówiła 10 egzemplarzy, ale zapotrzebowanie było o wiele większe. Nie jest to wiele, ale w realiach nowojorskich jest ważne, że „Niedziela” pojawiając się poza kościołem zdobywa co raz to nowych czytelników.

Przed laty, w czasie spotkań oazowych braliśmy się za ręce i dziękując Bogu za dar wspólnoty, bycia ze sobą mówiliśmy jeden do drugiego: „Dobrze, że jesteś”. Tak chciałbym w imieniu własnym, jak i Polonii, wśród której pracuję powiedzieć „Niedzieli”: „Dobrze, że jesteś”.