„Bo wszyscy Polacy, to jedna rodzina”

Na różnych spotkaniach, imprezach rodzinnych i polonijnych chętnie śpiewamy piosenkę, gdzie refren zaczyna się słowami „Bo wszyscy Polacy, to jedna rodzina”. Śpiewając myślimy o dobrej rodzinie, gdzie czujemy się dobrze i na którą możemy liczyć w każdej sytuacji. Od nas jednak zależy jaką jest polonijna rodzina. Możemy ją budować i umacniać, ale też możemy ją rujnować i osłabiać. Festiwale Kultury Polskiej, od dwunastu lat organizowane w parafii św. Krzyża na Maspeth są bardzo ważnym elementem budowania i umacniania tej rodziny.

Zaczyna się to od grupy ludzi, którzy decydują się na organizację festiwalu. Ciężko pracuje, nieraz do późnych godzin nocnych, użyczają swoich samochodów, telefonów i to za przysłowiowe „Bóg zapalać”. Jak w rodzinie wspólnie pracują, dbając aby wszystko wyszło jak najlepiej. Jak w rodzinie, wspólnie gotują bigos i inne potrawy, które ubogacają festiwalowy bufet ze specjałami polskiej kuchni. W tym roku na rzecz festiwalu pracowało około stu woluntariuszy. Zbyszek, członek komitetu festiwalowego powiedział „Teraz to stanowimy zgraną pakę”, to świadczy jak bardzo jesteśmy ze sobą związani. Następnym etapem budowania wspólnoty rodzinnej jest wciągnięcie do pomocy sponsorów. Mamy ich wielu, niektórzy z nich są z nami od samych początków. Wspierając nas materialnie i medialnie stają się częścią naszej polonijnej rodziny.

Te wszystkie działania koncentrują się wokół wartości jakie niesie polska tradycja i kultura. W tym roku poświeciliśmy wiele miejsca na festiwalu naszemu rodakowi Janowi Pawłowi II. Postać tego wielkiego Polaka przybliżały nam na festiwalu dzieci. Kilka miesięcy temu polskie szkoły z metropolii nowojorskiej i sąsiednich stanów zorganizowały konkurs pt. „Jan Paweł II w oczach dzieci”. Powstało ponad 400 prac plastycznych, wiele utworów poezji i prozy. Konkurs obejmował także śpiew, recytacje oraz instrumentalne wykonanie utworów. W sobotę wieczorem laureaci tego konkursu i goście zaprezentowali piękny program wokalno- muzyczny ku czci naszego rodaka Jana Pawła II. Wystąpili: Gabryś Stryjniak, Konrad Nytko, Kamila Lipińska, Michelle Baranowski, grupa muzyczna „Te Deum”. Po koncercie nastąpiło otwarcie wystawy plastycznej, gdzie zaprezentowano kilkadziesiąt najlepszych prac konkursowych oraz portrety papieża malowane przez Leszka Ludwinka. Ostatnim punktem sobotniego programu była zabawa taneczna podczas, której wybrano Miss Polonia z Maspeth. Została nią Katarzyna Topczewska. Wraz z marszałkami Parady Pułaskiego Jolantą i Wisławem Woźniakiem będzie prezentować parafię św. Krzyża na dorocznej Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku.

W drugim dniu festiwalu, dzieci wyszły na ulicę, aby pod kierownictwem Teresy Rysztof malować na asfalcie obrazy o papieskiej tematyce. Kilkadziesiąt dzieciaków zamieniło czarny asfalt w kolorowy kobierzec. Pierwsze miejsce w grupie młodszej zdobyła Izabela Balewander (6lat) a w grupie starszej Karolina Wrześniewski (12 lat). Gdy dzieci malowały na scenie pojawiali się coraz nowi artyści. Młodzież entuzjastycznie oklaskiwała rokowy zespół Bona To Vada. Dzieci z Teatru Tańca i Ruchu Radoslawa Natkańskiego zadziwiały publiczność profesjonalizmem i ambitnymi tekstami. Zaś dzieci i młodzież z Klubu Tanecznego Józefa Pałki, prawie szybując w powietrzu przywoływały w pamięci najpiękniejsze bale i niezapomniane melodie. Scena zawirowała kolorami strojów ludowych, gdy pojawił się na niej folklorystyczny zespół Polonez Dance. Kabaret Prima Aprilis w humorystyczny przedstawił życie Polonii, obnażając jego słabostki i absurdy. Profesjonalna gra, dobre teksty znalazły uznanie zebranych. W podobnym tonie prezentował swoje utwory ksiązki „Emigracja na wesoło” satyryk emigracyjny Jerzy Plata. Zaś polonijny piosenkarz Zoran Gabor bawił publiczność nastrojowymi piosenkami.

Festiwal zakończył się półtorej godziny później niż planowano, ponieważ roztańczeni goście „przymuszali” zespół muzyczny Mirage do zagrania coraz to nowego utworu.

Kurier Plus, 2005 r.