|

975.  „Królestwo Boże jest otwarte dla ciebie”

            Pięciu alpinistów, związanych jedną liną wspinało się na górski szczyt. Nagle spod ich nóg obsunął się śnieg i wszyscy spadli w przepaść, ponosząc śmierć na miejscu.

            Alpiniści zorientowali się, że stoją przed św. Piotrem u bram nieba. Byli przekonani, że zasługują na niebo. Byli trochę zaskoczeni, gdy św. Piotr zadał wszystkim to samo pytanie: „O czym myślałeś, gdy spadałeś w przepaść.?

            Pierwszy odpowiedział: „W pierwszym momencie, gdy uświadomiłem sobie, że spadam, pomyślałem jakże byłem nierozsądny, dając się namówić na tę wyprawę”. Drugi powiedział: „Gdy spadałem, próbowałem uchwycić się jakiegoś występu skalnego albo gałęzi drzewa”. Trzeci wyznał z rozpaczą: „Myślałem o mojej żonie i moich dzieciach, jak bardzo będą cierpieć z powodu mojej śmierci”. Czwarty odpowiedział: „Może to brzmi głupio, ale prosiłem Boga o wybaczenie grzechów, chociaż było za późno na przyrzeczenie zmiany i poprawy mojego życia”. Piąty zaś powiedział: „Gdy wspinałem się na szczyt byłem zbyt pochłonięty wspinaczką i nie miałem czasu podziwiać otaczające mnie piękna. A gdy zacząłem spadać, mogłem zobaczyć po raz pierwszy niesamowite piękno Bożego stworzenia. Czułem radość i wdzięczność dla Boga, że mi pozwolił oglądać to piękno z lotu ptaka”. Usłyszawszy tę odpowiedź, św. Piotr objął ramieniem piątego alpinistę i powiedział: „Witam cię mój synu. Królestwo Boże jest otwarte dla ciebie”. (na podstawie: “Tales of the City of God “ Carlosa G. Valles, S.J)      

            Ewangelia wzywa nas do gotowości na spotkanie z Chrystusem. Przykładem tego przygotowania może być piąty alpinista. Wspinając się na szczyt czynił to z całym oddaniem, zapewne całe życie pracował solidnie i uczciwie. A w ostatnim momencie potrafił dziękować Bogu za wielkie Jego dary.