|

966. „Jak mogę odzyskać wiarę?”

            Dostojewski w powieści „Bracia Karamazow” w jednej ze scen przedstawia kobietę, która przyszła do mnicha Zosima po radę. Zrozpaczona woła:

„Cierpię! Wybacz mi! Cierpię”

„Dlaczego cierpisz?”

„Cierpię… z powodu braku wiary”.

„Z powodu braku wiary w Boga?”

„O nie, nie. Nie ośmielam się nawet myśleć o tym. Ale życie po śmierci jest ogromną zagadką. I nikt, naprawdę nikt nie może jej rozwiązać… Myśl o życiu pozagrobowym przeraża mnie i niesie ból…  Mówię sama do siebie: Jeśli po śmierci okaże się, że nic tam nie ma, tylko chwasty rosnące na moim grobie?… Jak, jak mogę odzyskać wiarę? Wierzyłam w życie pozagrobowe tylko wtedy, gdy byłam małym dzieckiem, była to jednak wiara mechaniczna bez większego zastanowienia. Jak zdobyć dowody na istnienie życia pogrobowego? Jak mogę się przekonać do tej wiary? Nie, to niemożliwe”.

„Bez wątpienia nie znajdziesz dowodu na istnienie życia po śmierci, ale możesz zdobyć przekonanie, że ono istnieje”.

„Jak?”

„Przez praktykowanie miłości. Staraj się wytrwale kochać swego bliźniego. I w miarę potęgowania się tej miłości będzie wzrastać będzie w tobie pewność w realne istnienie Boga i nieśmiertelność naszej duszy. A gdy w miłowaniu bliźniego zapomnisz o sobie, wtedy będziesz wierzyć bez żadnych wątpliwości. Wątpliwość nie będzie w stanie zakłócić pokoju twego serca. To zostało wypróbowane. I to jest pewne”.

            Nie możemy udowodnić życia po śmierci, ale możemy zdobyć pewność, że ono istnieje. Tę pewność zdobywamy na drodze doskonalej miłości.