|

843.Podpisany krzyżykiem

Willis King był pierwszym biskupem protestanckim pochodzenia afrykańskiego w Ameryce, który obronił pracę doktorską ze Starego Testamentu. Zan Holmes w publikacji World Outlook przytacza historię opowiedzianą przez biskupa Kinga. 

Po ukończeniu studiów King przez pewien czas przebywał w domu rodziców. W tym czasie zdecydował się na zaciągnięcie pożyczki w banku na pierwszy w swoim życiu samochód. Ojciec Kinga chciał pójść z synem do banku, aby za nim poręczyć. Ale młody King nie przyjął oferty swego ojca mówiąc, że teraz sam jest w stanie zadbać o swoje sprawy. Jest już dorosły, a ponadto ma doktorat. 

Pracownik banku zapytał Kinga: „Czym możesz poręczyć żądaną sumę. Jeśli chcesz pożyczyć 500 dolarów, to musisz podać nam poręczenie takiej samej wartości”. King dumnie powiedział, że poręczeniem może być jego doktorat. Pracownik banku oświadczył, że jest mu bardzo przykro, ale doktorat nie ma żadnej wartości jako poręczenie pożyczki. 

Zmieszany King zamierzał wrócił do domu. Ale gdy się odwrócił zobaczył, że zanim stoi jego ojciec, który zaproponował podpisanie dokumentu poręczającego pożyczkę. „Ależ ojcze, ty nie umiesz pisać, jedynie możesz postawić znaczek „X”- odpowiedział syn. Słysząc tę rozmowę pracownik banku powiedział: „Może to i prawda, że twój ojciec nie umie pisać. Jest w stanie postawić tylko znaczek „X”. Ale to dzięki temu znaczkowi „X” mogłeś otrzymałeś pożyczkę na opłacenie swoich studiów. Jeśli chcesz otrzymać w naszym banku pożyczkę na samochód, ten sam znaczek „X”, którym się podpisuje twój ojciec może ci to umożliwić”. 

Znaczek „X” miał większą wymowę i moc aniżeli cała praca doktorska Kinga. Za tym prostym symbolem, kryła się prawda, która mogła wpływać na kształt życia, decydować o rzeczywistości.