|

516. Wąsy tygrysa

Do szamana przyszła kobieta z prośbą o eliksir, który sprawi, że jej mąż pokocha ją ponownie. Tłumaczyła, że mąż przed pójściem na wojnę okazywał jej wiele ciepła, miłości, był skory do śmiechu. Po powrocie z wojny nie ma humoru, jest zły, zachowuje dystans. Im bardziej chce go przygarnąć do siebie,  tym bardziej się od niej oddala. Szaman spokojnie wysłuchał jej historii, po czym powiedział: „Sądzę, że jestem w stanie ci pomóc. Zrobię dla ciebie eliksir, ale ty musisz przynieść składnik do niego”. Kobieta zgodziła się natychmiast. Szaman powiedział, że będą potrzebne wąsy żywego tygrysa. „Jak ja mogę zdobyć wąsy tak dzikiej i groźnej bestii, jaką jest tygrys”- powiedziała zaskoczona kobieta. Ale szaman powtórzył z naciskiem, że może przywrócić miłość męża, tylko wtedy, gdy dostarczy wąsy żywego tygrysa.

Następnego dnia owa kobieta poszła w miejsce, gdzie kiedyś widziała żywego tygrysa. Teraz były tam tylko małpy skaczące po drzewach i ptaki fruwające w powietrzu. Następnego dnia zajęła wygodną pozycję i uzbroiwszy się w cierpliwość, długo czekała. Jednak tygrys się nie pojawił. Aż pewnego razu, po upływie tygodnia zobaczyła tygrysa. Stanęła nieruchomo. Ale gdy tygrys ją zobaczył natychmiast uciekł. Następnym razem, na widok spokojnie stojącej kobiety tygrys przystanął. Przez miesiąc przychodziła w to miejsce, przynosząc tygrysowi różne przysmaki. Jej zachowanie sprawiło, że tygrys się oswoił, do tego stopnia, że w jej obecności zapadał w spokojną drzemkę. I podczas jednej z takich drzemek kobieta wzięła nożyce i delikatnie obcięła jeden wąs.

Następnego dnia przybiegła do szamana, wręczając mu wąs tygrysa prosiła o przyrządzenie eliksiru, który przywróci miłość jej męża. Ale szaman odpowiedział: „Ty nie potrzebujesz żadnego eliksiru. Wyrzuć wąs tygrysa, zachowaj tylko to czego nauczyłaś się, aby zdobyć wąs tygrysa, a twój mąż nauczy się miłować ciebie jeszcze więcej”. (A. Simmons- „The Story Factor).

Prawdziwa miłość wymaga cierpliwości, ofiary i wytrwałości.