|

1055. Wezwanie do czujności

      Nowy Orlean w Ameryce jest „miską” otoczoną wodami Zatoki Meksykańskiej i jeziora Pontchartrain. Każdy silniejszy wiatr od strony wody może napełnić „miskę”, niszcząc miasto.

      30 lat temu zaprojektowano wokół Nowego Orleanu system wałów ochronnych, które miały zabezpieczać miasto przed huraganami o sile trzeciego stopnia. Silniejszy sztorm był w stanie przerwać te zabezpieczenia.

      Od roku 1975 roku władze miasta starały się o pomoc federalną na wzmocnienie wałów. Jednak te starania nie znalazły zrozumienia. Dziesięć lat temu przeprowadzono symulację komputerową, która miała ukazać skutki huraganu o sile pięciu stopni. Symulacja wykazała, że zginie wtedy tysiące mieszkańców Nowego Orleanu. W ostatnim czasie władze miasta poprosiły Kongres o wyasygnowanie 105 milionów na wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych. Kongres przeznaczył na ten cel połowę tej sumy.

      W roku 2005 huragan Katrina o sile czterech stopni uderzył w miasto. Kruche wały zostały przerwane. Woda zalała Nowy Orlean, zabijając setki ludzi i powodując miliardowe straty. Po tej tragedii sporządzono plan wzmocnienia wałów przeciwpowodziowych, którego realizacja będzie kosztować 14 miliardów dolarów.

      Ta tragedia przywołuje na pamięć słowa Chrystusa, który nas wzywa do gotowości na spotkanie z Nim o kresu naszych dni. Wiele jest znaków w naszym życiu, które przypominają nam o tym przygotowaniu. Zlekceważenie ich może doprowadzić do tragedii, życiowej o wiecznym wymiarze.