|

1082. Owoc zawierzenia św. Judzie Tadeuszowi

            Szpital Dziecięcy Świętego Judy Tadeusza w Memfis w USA jest jednym z niewielu, gdzie są przyjmowani i leczeni pacjenci bez względu na zasobność kieszeni, czy posiadane ubezpieczenie. Jest on otwarty dla dzieci z całego świata, które zmagają się z nowotworami. Z tego szpitala korzystali także mali pacjenci z Polski. Placówka ta należy do najlepszych w USA. Szpital powstał za przyczyną św. Judy Tadeusza, patrona od spraw beznadziejnych.

            Ponad 50 lat temu, zmagający się z trudnościami młody artysta Danny Thomas, z 7 dolarami w kieszeni klęczał w kościele w Detroit przed figurą św. Judy Tadeusza, prosząc: „Wskaż mi drogę mojego zycia”. Modlitwa została wysłuchana. W niedługim czasie Danny przeniósł się z rodziną do Chicago, gdzie otrzymał bardzo interesującą propozycję pracy. Kilka lat później Thomas stanął przed ważnymi życiowymi wyzwaniami i znowu gorąco modlił się do Świętego, przyrzekając wybudowanie sanktuarium ku jego czci. I znowu modlitwa została wysłuchana. Thomas stał się bardzo popularna postacią filmu i telewizji. Stał się jednym z najbardziej znanych i lubianych artystów. Pamiętał także o swoim przyrzeczeniu zbudowania sanktuarium św. Judy Tadeusza.

Na początku lat pięćdziesiątych Thomas zaczął zastanawiać się ze swymi przyjaciółmi nad sposobem zrealizowania przyrzeczenia. Ostatecznie podjął decyzję budowy szpitala i centrum badawczego dla dzieci imieniem św. Judy Tadeusza. W roku 1955 przy pomocy grupy biznesmenów rozpoczął realizacje swoich planów w Memphis. Thomas wraz z żoną przemierzał całe Stany Zjednoczone, zbierając fundusze na budowę szpitala. Odwiedzali nieraz w ciągu miesiąca po 28 miejscowości. Thomas wraz z przyjaciółmi zdobył wystarczające pieniądze na wybudowanie szpitala. Pozostał jeszcze jeden problem do rozwiązania, a mianowicie zdobycie funduszy na jego funkcjonowanie.

Thomas szukając sposobu rozwiązania tego problemu zwrócił się do swoich przyjaciół Amerykanów arabskiego pochodzenia. W roku 1957, 100 przedstawicieli arabskiej grupy etnicznej spotkało się w Chicago, którzy założyli Stowarzyszenie Charytatywne, którego głównym celem było zbieranie funduszy na funkcjonowanie szpitala. Od tamtego czasu Stowarzyszenie Charytatywne z główną siedzibą w Memphis i regionalnymi oddziałami rozsianymi po całej Ameryce przejęło całkowitą odpowiedzialność za funkcjonowanie tego szpitala. Stowarzyszenie to jest w Ameryce trzecią, co do wielkości organizacją charytatywną i jest wspierana przez ponad milion woluntariuszy.

Danny Thomas do końca swoich dni z pełnym oddaniem pracował na rzecz szpitala. Zmarł 6 lutego 1991 roku i został pochowany w krypcie na terenie szpitala św. Judy Tadeusza. Dwa lata później zmarła jego żona. To dzieło kontynuują ich dzieci Marlo, Terre i Tony. Thomas odszedł, a jego dzieło zawierzone świętemu Judzie Tadeuszowi trwa.