|

1057. Cierpienie z Chrystusem rodzi nowe życie

Paul Claudel w sztuce „Zwiastowanie” przedstawia średniowieczną historię Violeny, młodej pięknej dziewczyny zakochanej w Jakubie, z którym planuje małżeństwo. Tuż przed ślubem wraca Piotr de Craon, budowniczy katedr, który w młodości usiłował zgwałcić Violenę. Jest zarażony trądem i wszyscy go unikają. Violena, czując do niego dawną urazę przezwycięża się i na znak przebaczenia i miłosierdzia całuje go w czoło..

Mara, jej siostra, również zakochana w Jakubie, rozpowiedziała, że widziała jak Violena całowała sięz Piotrem. Jakub nie chce w to wierzyć, ale w końcu znalazł się dowód: Wiolena zaraziła się trądem. Violena, aby nie zarazić innych zmuszona była do opuszczenia rodziny. Młoda dziewczyna, podając się woli Bożej z pokorą przyjęła te cierpienia.

Tymczasem Mara poślubiła Jakuba. W niedługim czasie urodziła się im córeczka, której nadali imię Albana. Pewnego dnia Mara znajduje swoją córeczkę martwą. Zrozpaczona biegnie w góry do Violeny. Liczy, że jej sistra przez tak wielką wybaczającą miłość i cierpienie jest blisko Boga i może wyprosić cud. Przymuszona Violena bierze ciało dziewczynki w ramiona, okrywa je swoim podartym płaszczem. A w ramionach trędowatej dziecko ożywa, Stał się cud, i to podwójny. Albana miała teraz niebieskie oczy tak jak Violena.

Wymowne jest przesłanie tej sztuki: Cierpienie podjęte z miłością w łączności z Chrystusem rodzi nowe życie.